The Free Press, Mankato, MN

November 7, 2012

Update: Final results: Area city races


The Free Press

— Here’s a roundup of city election totals in the Mankato region. All results are final.

Blue Earth County

Amboy:  Mayor — Michael Sevcik 198

City Council (elect 2) — Jeffery Martinson 192, Karl C. Rueter 217

Eagle Lake:  Mayor — Ricky Lindberg 364, Tim Auringer 726

City Council (elect 2) — Ryan Short 742, John Ries 787

Good Thunder:  Mayor — Stacey John Karels 109, Robert J. Anderson 172

City Council (elect 2) — Terri Halvorson 84, Kim Hernandez 197, Kenton Giese 101, Russ Brase 93

Lake Crystal:  Mayor — Brad Ahrenstorff 1,150

City Council (elect 2) — Todd Wiens 1,133, 

Council member special election — Gina Cooper 1,125,

Madison Lake:  City Council (elect 2) — Patrick Pearce 104 , Charles Ries 216, Carolyn (Kortuem) Hiniker 314, Eric A. Olson 140

Mankato: City Council member at-large — Michael Laven 7,244, Chris Frederick 7,711

Council Ward 2 — Tamra Rovney 832, write-in Dennis Dieken 238

Council Ward 4 — Jason Mattick 1,513, Charlie Hurd 1,381

Mapleton:  Mayor — John Hollerich 328, Jim Swanson 520

City Council (elect 2) — Kenneth Warner 370, Alan Christian 540, John Treanor 392

Pemberton: Mayor — Douglas Baer 81

Special election for City Council (elect 2) — Jay Gasner 38, Heather Ehlke 70, Keith Brashear 74

City Council (elect 2) — Larry Schubbe 85,  Loren Fette 65

St. Clair:  Mayor — Doug Westphal 240 , Chris Cousins 170

City Council (elect 2) — Tom Karels Sr. 304, Jerry Phillips 309

Skyline:  Mayor — Travis Javens 185

City Council (elect 2) — Dean Rengstorf 166, Samantha Erickson 174

Vernon Center: Mayor — Dana Ziegler 153

City Council (elect 2) — Justin Davis 143, Todd Schwarz 120

Council member special election — James Popp 149

 

Nicollet County

Courtland: Mayor — Al Poehler 338

City Council (elect 2) — Ralph Bents 196, Tom Foley 269,  Sandy Kollmann 178

 Lafayette: Mayor — Darren Saffert 159 , Tom Sandberg 80

City Council (elect 2) — John Paulson 126, Deb Webster 169, Sandra Altmann 85

Nicollet: Mayor — Glenn Thompson 191, Fred Froehlich 368

Council member at-large (elect 2) — Mary Wells 415, Steven Johnson 418

North Mankato: Mayor — Mark Dehen 6,314

Council member at-large (elect 2) — Peter Wachtel 927, Kenny DeWitte 1,469 , Kurt Richardson  911, Thomas Rieff 1,444 , Kim Spears 2,886, Billy Steiner 3,657

 

Sibley County

Arlington:  City Council (elect 3) — James “Ben” Jaszewski 692, Marlys Schauer 136, Galen Wills 464, Bruce Anderson 388, Mary Creech 380, Jennifer Nuesse 487

Gaylord:  Mayor — Carl Wetzel 462, Don Boeder 480

City Council (elect 2) — Chad Muchow 838

Gibbon: Mayor  — Jeff Gatton 219

City Council  (elect 2) — Doug Stark 228, Richard Gurska 157, (write-in 206)

Green Isle:  Mayor — Dale Zumberge 189

City Council (elect 2) — Brian Oelfke 189, Mark Wentzlaff 208

Council member at-large (elect 2) — Shawn Harris 100, Jamey Hecksel 62, Joe Lemke 84, Chet Stuewe 57, Todd Burg 115

Henderson:  Mayor — Paul Menne 377

City Council (elect 2) — Garret James Brenno 284, Lee Browning 171, Jeff Steinborn 326

Winthrop: Mayor — Dale Malheim 211, David Trebelhorn 431

City Council (elect 2) — Peter Machaiek 395, Edmund Pelletier 294, Jessica Wiborg 355

 

Waseca County

Elysian: Mayor— Kathleen Anttila 153, Clinton Stoen 268

City Council (elect 2) — Tom McBroom 288, Sandy Springmeyer 183 , Mary Opsahl 244

 Janesville: Mayor — Mike Santo 751 , Alvin Grams 384

City Council (elect 2) — Jeff Bartelt 638, Cliff Blaisdell 549 , John Sprengler 753

New Richland: Mayor — Jacob Papinski 108, Christine Gislason 447

City Council (elect 2) — Anthony Martens 220, Sandra Neumann 408,    John Hullopeter 362

Waldorf: Mayor — Alan Flemming 78, Robert Vogelsang 52

City Council (elect 2) — Carrie Ferch 47, Kevin Lines 54, Curtis Collins 49, Bruce Urbatch 66

Waseca: Mayor — Roy Srp 3,610

City Council — Ward 1: Fred Salsbury 1,132; Ward 2: Les Tlougan 1,408; Ward 3: Mark Christiansen 877_

Le Sueur County

Cleveland: Mayor  — Richard Walter 339.

City Council (elect 2)  — Paul Schmidt 270, Kenny Fuller 236.

Heidelberg: Mayor  — Lori Weldon 43, Steven Smisek 29.

Council member — (write-in) 35.

Kasota: Mayor  — Bridget Klein 290.

City Council (elect 2)  — Troy Hansen 179, Roger Rehnelt 221, Karen Anderson 61, Jackie Hoehn 111.

Council member special election  — Shane Williams 167, Patty Foeller-Cluka 152.

Kilkenny: Mayor  — Keven Taaffe Jr. 67.

City Council (elect 3)  — Theresa Ferch 47, Susan Knowles 27, Jennifer Holicky 52, Rex Bull 44.

Le Center: Mayor — John McClune 200, Joshua Frederickson 732.

City Council (elect 2)  — Christian Harmeyer 749, Gary Meidlinger Jr. 451.

Council member special election  — (write-in) 149.

Le Sueur: Mayor  — Robert Broeder 1,087.

City Council — Ward 1: Gregory Hagg 474, Jeff Kerkow 516; Ward 2 (elect 2) : Darvin Wicks 322, Benjamin Rohloff 329, Kristi Strom 318, Mark Huntington 198.

Montgomery: Mayor  — Jean Keogh 1,191.

City Council (elect 2)  — Robert Taraba 642, (write-in) 1,086.

Waterville: Mayor — Allen Benson 278, Stephen Mihalik 342, Jennifer Grobe 211.

City Council (elect 2)  — Valerie Vail 506, James Fallon 328, Alan Schmidtke 541.

 

Faribault County

Blue Earth: Mayor  — Richard Scholtes, 1,408.

City Council — Ward 1 : Chelsey Haase 237, John Huisman 287; Ward 2 : Glenn Gaylord 549; Ward 3 (final): Danny Brod 415.

Bricelyn: Mayor  — Arlen O’Brien 105, Bob Carroll 66.

City Council (elect 2)  — Dawn Haskins 13, Mike Henning 92, Jodi Thompson 73, Mary Jo Klingbeil 102, Robert Bramer 51.

Easton: Mayor  — Brian Sonnek 39, Bryant Stiernagle 73.

City Council (elect 2)  — Jon Rath 68, Lanny Johnson 87, Jennifer Stiernagle 53.

Elmore: Mayor  — Keven Sullivan 113, Bill Hurd 134.

City Council (elect 2)  — Edrys Viland 197, Pat Coupanger 181.

Kiester: Mayor  — Jeanne Brooks 166, Rick Stoneman 132.

City Council (elect 2)  — Josh Halvorsen 251, Richard Jensen 184.

Minnesota Lake: Mayor — Jeff Ramsley 154, Jerry Klein 101, Cory Michael Greff 36, James Durfee 49.

City Council (elect 2)  — Edith More 211, Lonnie Stenzel 278.

Wells: Mayor  — Ron Gaines 1,057.

City Council (elect 2)  — Ashley Seedorf 806, Gary Robbins 905.

Winnebago: Mayor  — Randy Nowak 286, (write-in) 294.

City Council (elect 2) — Robert Perryman 178, Jean Anderson 400, Rick Johnson 415.

Brown County

Hanska: Mayor  — Gary Schwichtenberg 126, Dondi Strassburg 66.

City Council (elect 2) — Deanna Zea 87, Richard Willis 104, David Konakowitz 54, Larry Stoesz 136.

New Ulm: Council member at-large (final) — Ron Larsen 1,994, Charles Schmitz 4,571; Ward 1 (final): Ruth Ann Webster 790, Joel Boehlke 772; Ward 2: Lisa Fischer 1,392; Ward 3 (final): Chuck Hanson 831, Les Schultz 950.

Sleepy Eye: Mayor  — James Broich 1,341.

City Council — Ward 1 : Joann Schmidt 617; Ward 2 (final): Joe Schieffert 793.

 

Watonwan County

Butterfield: Mayor — Kenneth Pankratz 97, Harry Hanson 33, Larry Simenson 79.

City Council (elect 2)  — Doug Meyer 132, (write-in) 170.

Madelia: City Council (elect 2) (final) — Andrew Gappa 548, Larry Schickling 472, Lorenzo Leal Jr. 161, John C. Nelson 415, Douglas Fenske 211.

St. James: Mayor  — Gary Sturm, 1,577.

City Council — Ward 1 : Donald Mackey 806; Ward 2 (final): Joshua Haseman 702.