The Free Press, Mankato, MN

Sports

October 17, 2013

Prep football playoff schedule

(Continued)

Section 3AA

Tuesday's games

8 St. James Area at 1 Jackson County Central, 7 p.m.

5 New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva at 4 Martin County West, 7 p.m.

7 Windom Area at 2 Maple River, 7 p.m.

6 Pipestone Area at 3 Luverne, 7 p.m.

Saturday's semifinals

St. James Area/Jackson County Central winner vs. New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva/Martin County West winner, at highest remaining seed, TBA

Windom Area/Maple River winner vs. Pipestone Area/Luverne winner, at highest remaining seed, TBA.

Friday, Nov. 1, championship

Semifinal winners, at Southwest Minnesota State, 7:30 p.m.

Section 2A

Tuesday's games

8 Mankato Loyola at 1 Sleepy Eye St. Mary's, 7 p.m.

5 Janesville-Waldorf-Pemberton at 4 Springfield, 7 p.m.

7 Sleepy Eye at 2 New Ulm Cathedral, 7 p.m.

6 Cedar Mountain-Comfrey at 3 Minnesota Valley Lutheran, 4 p.m.

Saturday's semifinals

Mankato Loyola/Sleepy Eye St. Mary's winner vs. Janesville-Waldorf-Pemberton/Springfield winner, at highest seed, 7 p.m.

Sleepy Eye/New Ulm Cathedral winner vs. Cedar Mountain-Comfrey/Minnesota Valley Lutheran winner, at highest seed, 7 p.m.

Friday, Nov. 1, championship

Semifinal winners, at highest seed, 7 p.m.

Section 3A

Tuesday's games

6 Red Rock Central at 3 Tracy-Milroy-Balaton, 7 p.m.

5 Murray County Central at 4 St. Clair, 7 p.m.

Saturday's semifinals

Murray County Central/St. Clair winner at 1 Adrian, 3 p.m.

Red Rock Central/Tracy-Milroy-Balaton winner at 2 United South Central, 3 p.m.

Friday, Nov. 1, championship

Semifinal winners, at Southwest Minnesota State, 5 p.m.

Section 2, Nine-man

Tuesday's games

8 Minnesota State Academy for the Deaf at 1 Nicollet, 7 p.m.

5 Randolph at 4 Cleveland, 7 p.m.

6 West Lutheran at 3 Madelia, 7 p.m.

7 Alden Conger at 2 Granada-Huntley-East Chain/Martin Luther/Truman, 7 p.m.

Saturday's semifinals

Minnesota State Academy for the Deaf/Nicollet winner vs. Randolph/Cleveland winner, 4 p.m.

West Lutheran/Madelia winner vs. Alden-Conger/Granada-Huntley-East Chain/Martin Luther/Truman winner, 4 p.m.

Friday, Nov. 1, championship

Semifinal winners, at highest seed, 7 p.m.

Text Only | Photo Reprints
Sports
Outdoors

Latest auto racing news
Featured Ads
Live Moondogs coverage
Shane Frederick's Twitter updates
Chad Courrier's Sports Report
Latest NCAA basketball news
Hyperlocal Search
Premier Guide
Find a business

Walking Fingers
Maps, Menus, Store hours, Coupons, and more...
Premier Guide
NDN Video
Byron Scott Reportedly New Head Coach Of Los Angeles Lakers - @TheBuzzeronFox SportsNite: Botched play Gruden: Full-speed practices key for fundamentals College Football Playoff Prognosis: Notre Dame Fighting Irish College Football Playoff Prognosis: Nebraska Cornhuskers Jake Peavy traded from Red Sox to Giants Browns wants Johnny Football to buckle down How Losing Joe Bergeron Affects Texas What will Pierzynski bring to St. Louis? Cristiano Ronaldo -- TEAMING UP WITH LIL WAYNE ... Rapper Starting Sports Management Biz McNabb: Two games is not acceptable for me Ortiz, Price Feud Is Upsetting To Children - @TheBuzzeronFOX MLB Trade Deadline Talk: Price, Stanton, Kemp Tony Romo will be a full-go for camp Teammate's Advice For Johnny Manziel & Josh Gordon - @TheBuzzeronFox Helfrich praises Mariota's commitment to improve World Cup Hero Mario Gotze -- HALF-NAKED MUD BATH ... With Hot Model GF RG3 answers critics, grateful for coaches' support Diamond Stone, Malik Newman, Josh Jackson and others showcase talent First impressions of Giants' new up-tempo offense