The Free Press, Mankato, MN

News Ticker

Sports

May 22, 2013

Local prep schedules

Prep schedules

Boys tennis

TODAY

Section 1A Team Tournament

(Rochester Recreation Center)

Waseca at Rochester Lourdes in semifinal round (if necessary), 8 a.m.

Championship round, 12:15 p.m.

Section 2A Team Tournament

(Swanson Tennis Center, St. Peter)

Semifinal matches, noon.

Championship match, 3:30 p.m.

THURSDAY

Section 2A Individual Tournament

Early-round matches involving area teams, noon, Swanson Tennis Center, St. Peter.

Boys & girls golf

TODAY

Nonconference

St. Clair at Granada-Huntley-East Chain/Martin Luther

Big Nine Conference Tournament

Mankato East and West girls hosts Rochester Century, Winona, Albert Lea, Rochester John Marshall, Faribault, Austin, Owatonna and Rochester Mayo, 9 a.m., North Links Golf Course.

Big Nine Conference Tournament

Mankato East and West boys with Rochester Century, Winona, Albert Lea, Rochester John Marshall, Faribault, Austin and Owatonna at Rochester Mayo.

THURSDAY

Nonconference

Mankato East boys golf at New Prague, 2 p.m.

Boys & girls track

THURSDAY

Postseason

Subsection 5A Meet at New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva.

Subsection 6A Meet at Blue Earth Area.

Subsection 7A Meet at Glencoe-Silver Lake.

Subsection 8A Meet at Le Sueur-Henderson.

Baseball

THURSDAY

Postseason

Area Class A and AA section play-in games, TBA.

Softball

THURSDAY

Section 2A, North Subsection Semifinals

(4) Springfield at (1) Lester Prairie, 5 p.m., Winsted.

(3) New Ulm Cathedral at (2) Sleepy Eye St. Mary’s, 5 p.m.

Section 2A, South Subsection Semifinals

(4) St. Clair at (1) Mankato Loyola, 5 p.m.

(3) Lake Crystal Wellcome Memorial at ()2) Martin County West, 5 p.m., Welcome.

Section 2AA, North Subsection Semifinals

(4) Belle Plaine at (1) Central, 5 p.m., Norwood Young America.

(6) Le Sueur-Henderson at (4) Holy Family Catholic, 5 p.m., Victoria.

Section 2AA, South Subsection Semifinals

(4) St. Peter at (1) Maple River, 5 p.m., Mapleton.

(6) Faribault Academies at (2) Waseca, 5 p.m.

Section 2AAA Tournament

(Caswell Park)

(9) Chaska vs. (8) Waconia, 5 p.m.

(12) Hutchinson vs. (5) Mankato East, 5 p.m.

(11) Willmar vs. (6) Chanhassen, 5 p.m.

(10) Minnetonka vs. (7) New Prague, 5 p.m.

Winner Waconia/Chaska vs. (1) Shakopee, 7 p.m.

Winner East/Hutchinson vs. (4) Eden Prairie, 7 p.m.

Winner Chanhassen/Willmar vs. (3) Mankato West, 7 p.m.

Winner New Prague/Minnetonka vs. (2) Prior Lake, 7 p.m.

 

 

1
Text Only | Photo Reprints
Sports

Outdoors

Latest auto racing news
Featured Ads
Shane Frederick's Twitter updates
Chad Courrier's Sports Report
Latest NCAA basketball news
Hyperlocal Search
Premier Guide
Find a business

Walking Fingers
Maps, Menus, Store hours, Coupons, and more...
Premier Guide
NDN Video
Tour Confidential: What Impact Will Tiger's Absence Have on Golf? Pujols joins 500 club Wall: 'This was a make or break year for me' Klatt's Mock Draft: Top 10 Klatt's Mock Draft: Late 1st round Marcus Spears: Cowboys Needs on Draft Day Could Bridgewater Make Scouts Look Foolish? NFL Draft: Will Manziel Be Off The Board By Pick No. 4? Manchester Utd sack manager David Moyes Race to avoid Premier League relegation heats up The many faces of Mike Woodson Draft Preview: Ego Ferguson Chelsea, Atletico set to do battle in Champions League With The Twelfth Pick, The New York Giants Select... Rosenthal: Trout's contract was a compromise Trail Blazers battle back, overcome Rockets in OT Martinez slams home run to help Tigers top Angels With The Thirteenth Pick, The St. Louis Rams Select... Knicks Fire Mike Woodson Dramatic Moments of the Week: 4/14-4/20