The Free Press, Mankato, MN

Scores

May 7, 2010

Prep track and field results from 5/6/10

Boys Cougar Relays

TEAM SCORES: 1—Mankato East 241; 2—Austin 194; 3—Faribault 169; 4—Marshall 128; 5—New Ulm 100; 6—Belle Plaine 96; 7—St. Peter 87; 8—Waseca 82.

4x800 METERS: 1—Austin 8:20.96; 2—Mankato East 8;24.03; 3—Waseca 8:40.58; 4—Marshall 8:49.99; 5—Faribault 8:53.74; 6—Belle Plaine 9:06.25; 7—St. Peter 9:34.81; 8—New Ulm 10:02.76.

110 HIGH HURDLES: 1—Mankato East (Colin Paarmann, Matt Roberts, R.J. Strand; Jimmy Tong) 1:10.55; 2—Faribault 1:12.41; 3—Belle Plaine 1:20.79; 4—St. Peter 1:21.39; 5—New Ulm 1:24.74; 6—Marshall 1:59.95; 7—Waseca 3:18.85.

4x200 METERS: 1—Austin 1:32.30; 2—Faribault 1:32.92; 3—Mankato East 1:35.30; 4—Marshall 1:36.53; 5—Belle Plaine 1:38.98; 6—St. Peter 1:39.87; 7—Waseca 1:43.84; 8—New Ulm 1:46.04.

SHORT SPRINT MEDLEY: 1—Marshall 1:38.52; 2—Mankato East 1:39.25; 3—New Ulm 1:40.50; 4—Austin 1:41.29; 5—Faribault 1:44.08; 6—Waseca 1:46.52; 7—St. Peter 1:49.34.

DISTANCE MEDLEY: 1—Mankato East (Anthony Anderson, David Smothers, Adam Lorentz, Kale Karstens) 8:43.0; 2—Marshall 8:43.89; 3—Austin 9:07.71; 4—Belle Plaine 9:09.79; 5—Faribault 9:18.84; 6—Waseca 9:49.69; 7—New Ulm 9:54.51; 8—St. Peter 10:41.42.

MEDIUM MEDLEY: 1—Austin 3:40.03; 2—Mankato East 3:46.86; 3—Belle Plaine 3:54.40; 4—New Ulm 3:57.66; 5—Faribault 4;07.03; 6—Marshall 4:10.54; 7—St. Peter 4:46.29.

300 HURDLES: 1—Faribault 3;01.92; 2—Mankato East 3:03.45; 3—Austin 3:07.72; 4—St. Peter 3:11.83; 5—Marshall 3:15.73; 6—Belle Plaine 3:16.49; 7—New Ulm 3:21.43; 8—Waseca 3:21.87.

6,400 METERS: 1—Waseca (Jeremy Sass, Shane Streich, Nic Rudolph, Cesar Gallegos) 19:26.02; 2—Mankato East 19:27.63; 3—Austin 19:41.83; 4—Faribault 20:11.70; 5—Marshall 21:31.31; 6—Belle Plaine 21:37.89; 7—St. Peter 21:47.95; 8—New Ulm 23:42.14.

4x100 METERS: 1—Faribault 45.19; 2—Mankato East 45.40; 3—Marshall 46.08; 4—Austin 46.68; 5—Belle Plaine 47.36; 6—Waseca 47.44; 7—New Ulm 48.20; 8—St. Peter 49.10.

THROWERS’ RELAY: 1—Mankato East (Kenthen King, Taylor Hayenga, Caleb Huls, Mat Schnorenberg)  49.86; 2—Belle Plaine 50.88; 3—St. Peter 53.29; 4—Austin 54.58; 5—Faribault 54.97; 6—Waseca 55.01; 7—New Ulm 58.69.

4x400 METERS: 1—Austin 3:27.07; 2—Marshall 3:38.23; 3—Mankato East 3:38.56; 4—New Ulm 3:46.20; 5—St. Peter 3:46.74; 6—Faribault 3:47.44; 7—Waseca 3:55.0; 8—Belle Plaine 3:57.65.

SHOT PUT: 1—New Ulm (Jake Schmidt, Paul Ryberg, Caleb Schmidt, Brady Greenwaldt) 179-feet-6; 2—Mankato East 178-9; 3—Austin 168-9.5; 4—Marshall 166-5.75; 5—Faribault 159-3.5; 6—St. Peter 151-8; 7—Waseca 141-1; 8—Belle Plaine 120-11.

DISCUS: 1—Mankato East (Mat Schnorenberg, Robert, Haas, Caleb Huls, Sean Devens) 522-1.5; 2—New Ulm 441-0; 3—Austin 440-0.5; 4—Marshall 435-11; 5—Faribault 423-1.5; 6—Waseca 411-3; 7—St. Peter 395-10.5; 8—Belle Plaine 305.7.

LONG JUMP: 1—Mankato East (Benesh, Paarmann, Ganamo Bati, Anthony Anderson) 74-feet-11.5; 2—Faribault 71-11; 3—Austin 69-10; 4—New Ulm 63-5.5; 5—Marshall 62-9.5; 6—Belle Plaine 58.9.5; 7—St. Peter 58-6.5; 8—Waseca 44.10.0.

TRIPLE JUMP: 1—Mankato East (Jordan Benesh, Colin Paarmann, Cameron Clause, Brody Ziegler) 159-feet-1.5; 2—Austin 149-5.5; 3—Faribault 146-0.25; 4—St. Peter 138-7.5; 5—Waseca 134-4.75; 6—Belle Plaine 133-4.25; 7—New Ulm 130-10.75; 8—Marshall 130-6.

HIGH JUMP: 1—Mankato East (Jordan Benesh, Brody Ziegler, Ben Neyers, Anthony Anderson) 23-feet-2; 2—Austin 21-4; 3—Faribault 21-2; 4—Waseca 21-0; 5—Marshall 20-6; 6—St. Peter 19-8; 7—New Ulm 15-2; 8—Belle Plaine 9-10.

POLE VAULT:  1—Mankato East (Cameron Clause, Kent Esslinger, Matt Roberts, Caleb Paarmann) 48-feet-0; 2—Faribault 42-6; 3—Austin 37-0; 4—Belle Plaine 34-6; 5—St. Peter 28-0; 6—New Ulm 9-0.

Text Only | Photo Reprints
Scores